Seksualnost i trudnoća neodvojive su jedna od druge. Pa ipak, tabu opstaje iako je krajnje neumesan. U ovom tekstu baviću se time zašto je seks u trudnoći značajan, ali i kako on doprinosi zdravom porođaju. Pored antropološkog, fiziološkog, medicinskog i emotivnog, baviću se i jogičkim aspektom.
Seksualnost i trudnoća: tabu
Red je da se prvo pozabavimo temom tabuisanosti seksa. Uklanjajući taj veo moći ćemo temu da sagledamo potpunije. Naime, naša, kao i mnoge zapadne kulture stigmatizuju seks, a ponajviše žensku seksualnost. Čak je i u botanici vrh tučka cveta nazvan stigma (ženski polni organ se često poredi sa cvetom). Patrijarhat kao i hrišćanski moral doprineli su stigmatizaciji ženske seksualnosti. Postavlja se pitanje zašto?
Društvo je lakše kontrolisati kada se postave čvrsti okviri. Seksualnost i rađanje ženi daju moć. Smatra se da je u matrijarhalnim društvima bio sveprisutan simbol žene, kako u arhitekturi kroz kuće kružnih oblika, tako i u vajarstvu kroz figurine koje simbolično predstavljaju ženske obline i ukazuju na plodnost. Još jedan od navodnih nusproizvoda takvih kultura je negovanje mira. Prosta logika iza toga je da žene prirodno teže miru – to je majčinski instinkt i potreba da zaštite decu. Česta strategija političara je pravljenje spoljašnjeg neprijatelja. To je prilika da muška snaga zablista, ali i da se problemi unutar zajednice previde, a vođa održi na vlasti.
Seks, misterija ili potreba?
Smatram da su žene bliže onostranom, da imaju jaču intuiciju i dublje razumevanje šablona prirode koji prevazilaze logiku. Ta prednost ne odgovara svešteničkoj klasi, jer podriva njihovu vlast. Istorija pamti mnoga surova ubijanja žena sa izgovorom da su “spavale sa đavolom”. Ako je žena bila lepa, vešta ili strastvena pretpostavka je bila da je veštica, zaposednuta demonskim silama. Kakav kec u rukavu svakom muškarcu koji je za njom čeznuo a nije mogao da je ima. A ko je više seksualno frustriran od sveštenika?
Seksualnost je stvarno moćna potreba. To je jedina fizička potreba koju kultura može da zabrani. Zašto? Pa zato što njeno uskraćivanje ne vodi u smrt, odnosno posledice su suptilnije. Ujedno je i sjajna prilika za kontrolu stanovništva. Veliki psiholog Vilhelm Rajh je, međutim, tvrdio da seksualna uskraćenost ima mnogobrojne štetne posledice, kako psihičke, tako i fizičke. Mnoge njegove knjige su spaljene, i u svojoj šezdesetoj godini je skončao u zatvoru. Primer čoveka ispred svog vremena. Pojedini antropolozi, poput Margaret Mid, otkrili su i da u kulturama gde se seksualnost posmatra kao nešto prirodno, žene lakše prolaze kroz porođaj i doživljavaju ga kao nešto zanosno i divno.
Fiziologija, trudnoća i seksualnost
Kao što je dr Stambolović rekao, porođaj je seksualan čin. Čak i hormoni to potvrđuju. Naime, glavni hormon koji deluje u porođaju, podstičući kontrakcije materice i istiskivanje bebe je oksitocin. To je ujedno i jedan od hormona koji se luči prilikom seksa, poznat i kao hormon ljubavi. Zahvaljujući njemu razvijamo bliskost. Postoje čak i teorije da do začeća lakše dolazi ukoliko žena istovremeno doživi orgazam.
Oksitocin je zadužen i za istiskivanje mleka prilikom dojenja. Dojenje je možda i najveći čin bliskosti između mame i bebe. Nije slučajnost da su grudi izvor uzbuđenja i zadovoljstva za oba pola. Ukoliko i dalje posmatramo seks kao nešto životinjsko i prljavo u nama će se javiti velika odbojnost prema ovim konstatacijama. Razlog za to je što kultura ima potrebu za očuvanjem sebe. Jedna od najvećih pretnji po kulturu je incest. O incestu su pisali mnogi, na čelu sa Frojdom kao najistaknutijim glasnogovornikom. I, mada je racionalno da postoje ograničenja pred tim rušilačkim tendencijama, postavlja se pitanje koliko nam trenutno “crno ili belo” kulturom nametnuto rešenje doprinosi?
Želja, odbojnost i potreba
Dr Stambolović je na prenatal joga kursu spomenuo svog oca ginekologa. Naime, njegov otac je otkrio da pojedini ginekološki problemi se javljaju kao posledica nezadovoljenosti žene. Kada je seksualnost i trudnoća u pitanju, neretko, muškarac je taj koji se protivi. Često objašnjenje je da se plaši da će povrediti bebu. Pored toga, moguće je i da manjak spontanosti zbog ovog straha smanjuje uzbuđenje, oblik ženskog tela, pod uticajem lepotnih ideala društva, ili činjenica da u ovom činu sada postoji i prinova. Zanimljivo bi bilo ispitati uzroke za ovu pojavu. Međutim, bitno je naglasiti da žene u trudnoći često imaju naglašeniju potrebu za seksom, a uz to i veći potencijal doživljavanja orgazma.
Fiziološki razlog za to je da, pored lučenja hormona žene imaju i pojačan dotok krvi u uro-genitalnoj zoni, kao i u grudima što ih čini osetljivijima. Značajno je dodati i da seksualni čin pojačava cirkulaciju u toj regiji i pojačano ishranjuje plod. Uz to on priprema grlić i karlično dno za porođaj, podstiče lučenje odgovarajućih hormona i pojačava lučenje telesnih tečnosti. Telesne tečnosti u trudnoći pune su dobrih bakterija koje čuvaju zdravlje ove regije i služe kao lubrikant, što će pomoći bebi da lakše izađe i pomoći joj u ranoj izgradnji imuniteta.
Pored oksitocina, endorfin se takođe luči tokom seksualnog odnosa. On je jako bitan u trudnoći, a još više prilikom porođaja, jer je prirodno sredstvo za ublažavanje bolova. Majčino povoljno raspoloženje deluje lekovito na njeno čitavo telo, a tako i na bebu. Iz svih navedenih razloga, treba da verujemo prirodi i našem telu, to je prirodna mudrost.
Emocionalni aspekat
Dolazak bebe u život para, čak i dok je beba u stomaku, izaziva velike promene. Sa time dolazi i potreba za menjanje životnih navika i prilagođavanje potrebama mame, bebe kao i mlade porodice. Kao i svaka promena, i ova može biti stresna. Stres nije nužno loša stvar, on je samo reakcija bića na promene koje stvaraju potrebu za prilagođavanjem. On je ujedno i prilika za razvoj. Nažalost, u današnjici relativno često vidimo da se ljudi razvode i nedugo nakon porođaja. Promenjeni stil života, zajedno sa finansijskim pritiskom i emotivnim udaljavanjem partnera najčešći su razlozi.
Kada se beba pojavi u priči ljubavnog para, prirodno je da se deo fokusa prebacuje na nju. Otac se često oseća zanemarenim, jer majka ima intimniji odnos sa bebom još i pre njenog rođenja. Mnogi očevima je potrebno vreme nakon rođenja novog člana porodice da se sa njom povežu. Uz to, patrijarhat odgovornosti oko brige za decu često svaljuje na ženu, što doprinosi distanciranosti oca. Često i sama majka tera muškarca jer “ona zna bolje” da nahrani, uspava, okupa bebu itd. Ta pasivna agresija je, smatram, posledica usađenog osećaja žene da je to što ona radi nedovoljno cenjeno.
Održavanje seksualnog zadovoljstva para doprineće bliskosti između muškarca i žene, ojačavajući koheziju porodice. Psiholozi Frederik Nep, Gejl Piterson i Luis Mel u svojim istraživanjima došli su do zaključka da se produženi porođaj kao i različite komplikacije mogu dovesti u vezu sa pogrešnim stavom porodilje prema sebi kao ženi, majčinstvu, kao i napetosti između partnera. Piterson i Mel dodaju da je značajan i način reagovanja partnera na ženinu zabrinutost kada je porođajni bol u pitanju, veština razrešavanja konflikata, način prihvatanja pomoći, seksualno zadovoljenje i međusobna ljubav. Neki od ovih činilaca pokazali su se i kao značajni za bebine ocene nakon rođenja.
Seksualnost i trudnoća, jogička perspektiva
Kada je seksualnost, trudnoća i porođaj u pitanju, joga ima svoju perspektivu. Baš kao što je i Rajh tvrdio, joga smatra da se seksualna energija može detektovati. Zapravo, joga posmatra energiju kao pozadinu svega što postoji, što je i stanovište moderne fizike. U sistemu čakri, seksualne čakre su muladhara, korenska i svadišthana, sakralna čakra. One upravljaju organima polnim organima, kao i organima za izlučivanje. Muladhara je zadužena za osećaj sigurnosti i zbrinutosti kroz rešavanje osnovnih životnih potreba – potreba za staništem, hranom i produžavanjem vrste. Svadišthana je zadužena za kreativnost i senzualnost.
Kako Lončar kaže, u muladhari seks je odgovor na strah od prolaznosti i vodi u razmnožavanje zarad osiguravanja zbrinutosti pod stare dane. U svadišthani vođenje ljubavi je izraz zadovoljstva. Kada je muladhara blokirana delamo iz straha za opstanak, sa stalnom potrebom da taložimo, čak i ono što nam je nepotrebno. Kada je svadišthana zatvorena nismo u stanju da uživamo, kako tokom seksa, tako ni u svakodnevnim aktivnostima. Umesto da radimo iz uživanja i želje za stvaralaštvom, podsvesni nagoni upravljaju nama i život postaje siv. Zato je njena boja vatreno narandžasta, poput zalazećeg sunca.
Po Lončaru kada su oba ova centra zatvorena nalazimo se u depresivno-anksioznim stanjima. Ako ona dobiju maha možemo postati paranoični i ozbiljne mentalne probleme. S druge strane, kod zdravih pojedinaca životna energija, prana, teče slobodno i ona ishranjuje čitavo biće. Prilikom vođenja ljubavi energija ova dva centra se pojačava i ona hrani polne organe, bebu i omogućava njihovo skladnije funkcionisanje. Osećanje te regije prilikom vođenja ljubavi, kao i praktikovanje mula bandhi dodatno će pojačati efekte kao i zadovoljstvo.
Zaključak
Kao pripadnici kulture koja intelekt stavlja na pijedastal, jako često zaboravljamo da smo mi holistička bića. Da li je zaista čudno da ono što prija našim organima je ujedno i dobro za celo naše biće kao i za našu bebu? Prema psiholozima koji se bave prenatalnom fazom života, mnoge naše uslovljenosti, kao i potencijal za zadovoljstvo, kreću u tom periodu. Sve što mami prija, prija i bebi. Trudnoća se tako javlja i kao dobra prilika za razvijanje intimnosti i zadovoljstva. Porodica je osnovna jedinica društva. Na ovaj način gajimo srećnije društvo.
Da li znaš da veliki broj prenatal joga vežbi aktivira seksualne centre?
Volela bi da saznaš više o tome?
Piši mi i prijavi se za časove.
Izvori:
- Stambolović, Vuk. 2022. “Porođaj“. Current print, Beograd.
- https://www.opsteobrazovanje.in.rs/sta-znaci/stigma/
- https://www.medicinenet.com/10_amazing_benefits_of_sex_during_pregnancy/article.htm