Menopauza i joga, kako idu zajedno? Kako joga može da pomogne u ublažavanju simptoma menopauze? Probaću da temeljno obradim ovu temu u narednim redovima.
Pretpostavljam da čitaš ovo jer već imaš neke ukazatelje da menopauza počinje, i donekle si upoznata sa tematikom. Koji god motiv da se krije, krenuću od početka, a to je definicija.
Menopauzom nazivamo period kada mi žene zakoračujemo u razdoblje života oslobođenog menstruacije. Uporedo sa time žena izlazi iz reproduktivne faze, postepeno ulazeći u fazu kojom bih nazvala fazom mudrosti. (Naš jezik nema reč mudrac u ženskom obliku?) Objasniću i zašto je ovo faza mudrosti nešto kasnije.
Period kojim otpočinje menopauza obično se javlja oko pedesete godine. Ipak, ovo varira od osobe do osobre. Može se dogoditi bilo kada između tridesetih pa sve do kasnih šezdesetih godina ženinog života. Simptomi koji se pritom javljaju takođe su raznoliki. Za početak ćemo nabrojati one koji se najčešće javljaju.
Najčešći simptomi menopauze
- Valunzi – osećaj naglih toplotnih talasa koji se šire telom, a koje često prati ubrzan rad srca i znojenje;
- Suvoća u intimnoj regiji – uglavnom uzrokuje osećaj peckanja i svraba, kao i nelagodnost prilikom odnosa;
- Promene raspoloženja – žene su obično u ovom periodu senzitivnije, lakše se iznerviraju ali i osećaju anksioznost ili potištenost;
- Nemiran san – nemogućnost spavanja (insomnija), kao i noćno znojenje;
- Porast telesne težine – neke žene zahvaljujući hormonskim promenama, te slabljenju metabolizma kreću da se goje;
- Umor – javlja se usled velikih promena u telu, ali i insomnije i briga koje nekada prate ovo stanje;
- Glavobolje – prema nekim istraživanjima ovaj simptom je ukazatelj na psihološki stres, više nego reakcija tela na promene nastale usled menopauze;
- Smanjen libido – hormonske promene kao i psihološki faktori mogu aktivirati ovaj simptom.
Prema mojim izvorima (pronaći u odeljku “Izvori”,1), valunzi i povremena suvoća intimne regije su dva najčešća simptoma koja žene proživljavaju.
Ređi simptomi
- Inkontinencija: Kod nekih žena se, zahvaljujući hormonskim promenama i slabljenju mišića karličnog dna, može javiti problem pri zadržavanju mokraće. Zato na časovima joge vežbamo mula bandhe, poznatije pod nazivom Kegelove vežbe.
- Problemi sa koncentracijom i pamćenjem: Poneke žene se u ovom razdoblju mogu osećati kao da su u magli.
- Koža i promene: Koža nekih žena koža može postati suvlja i tanja, te se mogu pojavljivati bore i fleke.
- Gubitak kose: Ponekad se i javlja pojačano opadanje i proređivanje kose u ovom razdoblju.
- Osteoporoza: Kosti mogu postati laganije, pa i krtije. Vežbanje podstiče održavanje gustine kostiju.
- Povišen holesterol: U ovom razdoblju može doći do povećanja nivoa holesterola što povećava i mogućnost srčanog udara.
Pre nego što nastavimo dodala bih pažnju na nešto bitno. Iako se ovi simptomi kod određenog procenta žena javljaju u ovoj životnoj fazi, nemojte verovati da će i vama. Uz to, simptomi su obično promenljivog intenziteta i trajanja. Postoje i žene koje nemaju nikakve simptome, kao i one koje imaju neke simptome koji nisu na listi. Svako telo je drugačije. Placebo efekat je medicini dobro poznat. Bolje je da gajite verovanje da ćete biti lepe i sjajne kao i do sada. Naravno, kvalitetna ishrana i život sveukupno, doprineće održavanju zdravlja. To podrazumeva i dosta kretanja, i savladavanje tehnika za otpuštanje stresa.
Psihološki aspekat menopauze
Nekada se žene sa otpočinjanjem menopauze osećaju depresivno, anksiozno, ili izgubljeno. Ovo ih može naterati da preispituju sebe, svoje izbore u životu i može doneti probleme u odnosima sa bliskim ljudima. Svaki period tranzicije sa sobom nosi potencijal intenzivnog razdoblja, ali to nije nužno loše. Pritisak stvara i najlepše dragulje. Period menopauze može biti i veliki trenutak za ženu. Ona može zaključiti da je odnegovala karijeru, porodicu i druge prioritete. Možda je napokon došlo vreme da se posveti više sebi i svemu onome što je moralo da pričeka.
Kao žene društvo nas uslovljava da se poistovećujemo sa svojom ulogom, najčešće povezanom sa brakom i stvaranjem potomstva. Uči nas da treba da se doterujemo kako bismo bile privlačne i ženstvene. Iz tog razloga neke žene doživljavaju krizu identiteta, jer se menopauza povezuje sa starošću, dok se mladost izjednačava sa privlačnošću. U poslednje vreme u industriji filmova pojavio se trend prikazivanja zrelih i lepih žena, koje pri tome nisu “air brush-ovane”. Podržavam ovaj trend jer smatram da žena može biti lepa i ponosna u svakom periodu svoga života.
Kada je u pitanju seksualnost dodala bih i da neke žene tek u kasnijem periodu života doživljavaju procvat svoje seksualnosti. Tome doprinosi stečeno životno iskustvo i razumevanje svog prava na uživanje. Menopauza i te kako može biti period slobode i skidanja lanaca, u smislu seksualnosti. Može biti i pomoćnik u prevazilaženja potrebe za poistovećivanjem svog ja sa polom. Postoji li neko ja koje nije vezano za pol (eng. sex)?
Pitanje života ili smrti
U ovom periodu može se javiti i strah od smrti i od protraćenog života. Dodala bih rečenicu koju je moj učitelj Dragan Lončar često parafrazirao, iz knjiga Karlosa Kastanede. “Smrt je prijatelj koji te prati, i uvek je sa tvoje leve strane.” Ne iznenađuje da su šamani i mudraci, verovatno svih kultura bili bliski sa smrću. Oni i one su razumeli da dok ne prihvatimo prolaznost života nećemo živeti u svoj punoći. Ukoliko si na duhovnom putu, sve manje svetovnih obaveza otvoriće ti prolaz ka moru eksperimenata sa onostranim. Ako mene pitaš nema većeg uzbuđenja od toga. Vreme je da otkriješ čemu se ti raduješ, i koji putevi ti se otvaraju. Takođe i da se podsetiš da ti je u proseku ostala još oko trećina života. To je vreme koje može biti i kvalitetnije utrošeno od svog dotadašnjeg.
Joga vežbe i smanjenje simptoma menopauze
Asane koje svami Satjananda Sarasvati iz Biharske škole joge najpre preporučuje su inverzije. Razlog je njihov uticaja na regulaciju hormona i podsticanja smirenosti, kao i zdravlja celokupnog tela. To su sarvangasana (sveća), širšasana (stoj na glavi) i viparita karani mudra. Treba ih kombinovane sa njihovim kontra položajima, poput bhudžangasane (kobra) i šalabhasane (skakavac). Ove inverzije on ne preporučuje u slučaju problema sa kičmom, a posebno vratom, kao i za vreme menstruacije. Takođe nisu preporučljive u slučaju hipertenzije i problema sa srcem.
Neki drugi instruktori ih preporučuju i kao terapiju za probleme sa srcem i hipertenzijom (ali pre njih uraditi halasanu). Zato smatram da je osećaj tu najbolji vodič. Ono oko čega se svi slažemo jeste da se oni ne rade u slučaju problema sa kičmom i tokom menstruacije. Ako se javlja kratak dah, lupanje srca ili nesvestica to je pokazatelj da vežbe treba preskočiti. Umesto toga možete uraditi verziju viparite karani gde su noge samo oslonjene o zid, i pomenute kontra položaje. Sa druge strane pranajama, meditacija, joga nidra, mudre i bandhe – mula, udijana i đalandara bandha su sigurne za većinu ljudi.
Simptomi i koje joga vežbe pomažu
- Valunzi: Viparite karani, kao i prasarita padotanasana, džanu širšasa i pas koji gleda dole mogu umanjiti intenzitet valunga. Takođe tehnike disanja poput šitali i sitkari mogu pomoći u rashlađivanju.
- Suvoća intimne regije: Titaliasana (položaj leptira), badha konasane, upavišta konasane i šalabhasane povećaće cirkulaciju u ovoj regiji i podstaći sekret.
- Promene raspoloženja: Ovde se preporučuje laka inverzija poput adho mukho svanasane, zatim virabhadrasane (verzije ratnika), vrkšasane (položaj drveta) i paščimotanasane. Takođe balasana (položaj deteta) je odličan kada želimo da zagrlimo sebe i opustimo se, a pomože i kod valunga. I za kraj uvek omiljena šavasana (položaj mrtvog čoveka), kome možemo dodati i mudre, ili pratiti joga nidru.
- Insomnija: Inverzija i položaji navedeni pod brojem 3., i tehnike disanja, mantre i joga nidra su najbolja priprema za san.
- Gojenje: Stojeći položaji, poput paršvakonasane, kaliasane i ratnika, pozdravi suncu, čaturange, navasane itd. pomažu u topljenju masti i jačanju mišića. Takođe i mnoga uvrtanja jer podstiču pravilno funkcionisanje metabolizma.
Joga i menopauza: zaključak
Za kraj bih dodala da kroz život menjamo mnoge uloge. Kada se rodimo nije nam značajno da li smo devojčica ili dečak, a hormoni seksualnih organa ne kroje naš život. Slobodni smo da se igramo i istražujemo svet. U reproduktivnoj fazi naš život se umnogome menja i dečiju igru menjaju udvaranja. Zatim, sa dolaskom dece život se ponovo prilagođava mladom životu koji je gladan i bespomoćan bez nas. U fazi ciklusa o kojoj govorimo vreme je da sagledamo iskustva koja smo prikupili. Prilika je i da upijemo sva ona koja želimo da prožmu našu narednu fazu postojanja. Metamorfoza kroz koju svaka žena prolazi čarobna. Mnoge kulture su pokušavale da se sa njome uhvate u koštac, opčinjene liminalnostima.
U paganizmu je reprezent ženske metamorfoze Hekata, koju zovu i “maiden, mother, crone” (deva, majka, starica), žena sa 3 lica. Termin “crone” nekada je bio izraz poštovanja mudrosti zrele žene, verovatno pre širenja mizoginizma svojstvenog judeo-hrišćanskoj tradiciji. Metamorfoza koja podstiče rad hipofize i epifize, podstiče i rad agja čakre, poznatije i kao čakra trećeg oka. Citirala bih ovde i moju učiteljicu prenatal joge, babicu Divnu Miljković: “Mi smo hormonska bića.” Hormonske promene i njihov uticaj na naše celokupno biće ne možemo zanemariti. Na nama je, kao ženama, da dorastemo do naše uloge vidarki. Da ponovo osvojimo i osvetlamo termine kao što su veštica (vešta žena) i možda postanemo mudrice, recimo.
U potrazi sam za boljim izrazima. Ako imaš ideju, predloži!
Želiš da vežbaš redovno na mojim časovima, i održavaš svoje telo u optimalnom stanju? Javi se.
Izvori:
- Svami Muktananda Sarasvati. “Nawa yogini tantra: Joga za žene“.
- OpenAI ChatGPT.