Kako partner može da olakša porođaj

Uloga partnera na porođaju je da drži prostor i učini da se žena oseća sigurno. Nekada žene ne žele da njihov odabrani bude prisutan, jer misle da će ga to uplašiti i da će se osećati bespomoćnim. Nekada prosto žele da budu same sa sobom. Nema pogrešnih odluka kada slušamo intuiciju i instinkte. Ali ako postoje prepreke u vidu usađenih misaonih obrazaca, onda ih treba na vreme preispitati, kako ne bi kočili taj predivan proces postajanja majkom.

Postoji veliki razlog zašto bi partner trebao da bude prisutan na porođaju, sažet u jednoj moćnoj reči – OKSITOCIN. On je hormon ljubavi, i on podstiče matericu da se kontrahuje i postepeno istiskuje bebu. Naravno, preduslov je da su žena i muškarac nežni jedno prema drugome, jer neusklađeni odnosi mogu biti prepreka.

A kako muškarac najpre treba da podrži ženu? Tako što nastoji da joj omogući prijatne i bezbedne uslove da dočekaju njihovu bebu. Bitno je da se oba partnera slože kakvi su to uslovi, za njih. U daljem tekstu pisaću o uslovima gde žena može slobodno da se kreće, i gde ona i on imaju privatnost i slobodu. Takvi uslovi kod nas su mogući u kućnom porođaju, kao i porođaju u malim, privatnim porodilištima.

Najpre bih preporučila da žena i muškarac naprave listu tehnika koje bi voleli da primenjuju na porođaju, kao i listu potrebnih stvari, i da pre porođaja malo istraže i ispitaju šta bi to buduća porodilja volela, i kako partner može da joj olakša porođaj.

Ambijent – set and setting

Pored toga što muškarac na porođaju ima zaštitnu ulogu, takođe može pomoći ženi pri uređivanjem odabranog prostora. Šifra je 3T – Toplo, Tiho i Tamno. Muškarac može da učini prostor udobnim i da prevenira moguće smetnje. Treba da nabavi hranu i pića koja će joj pomoći da obnovi snagu, najpre limun, med, i voće bogato šećerima poput urmi. I druga hrana je dobrodošla, posebno ona koja se lako konzumira i vari.

Muškarac može da napravi limunadu, ili čajeve. Mnogi čajevi, poput čaja od lista maline, đumbira, koprive, ženšena ili ruzmarina, pomoći će ženi da se okrepi i podstaći njene kontrakcije. Hidratacija na porođaju jako je bitna i za mamu i za bebu. Dehidratacija izaziva pobuđenost celog organizma, što se može odraziti na srčane tonove bebe. Zato partner može prinositi ženi čašu sa napitkom, pružajući joj slamčicu, i nuditi joj hranu onda kada joj je potrebna.

Takođe, na njemu je da podstakne radosnu atmosferu, jer zašto ne bi bila, dočekuje se novi život! Može da pusti muziku koja njegovoj ženi prija i da sa njom pleše. Odgovarajuća muzika može pomoći ženi da se usaglasi sa sopstvenim ritmovima. Zajedničko pevanje i ples način je da se partneri usklade, da se izluči endorfin i da se stimuliše materica.

Da bi partneri znali kako napreduje porođaj, i kada je vreme da pozovu babicu, potrebno je da mere kontrakcije. Taj posao je takođe najbolje prepustiti muškarcu. Potrebno je da skine neki od tajmera kontrakcija i da prati trajanje same kontrakcije, kao i pauze između njih.

Vežbanje joge na porođaju

Ovde ću nabrojati različite vežbe koje žena može da radi da sebi olakša porođaj. Ako se pitaš zašto bi, pobogu, vežbala tokom porođaja, verovatno se to pitanje javlja jer je standardna asocijacija na porođaj žena koja leži. Ali ležeći položaj usporava porođaj, jer tada bebin izlazak teče kontra od sile gravitacije. Ne bih trenutno ulazila u tu tematiku, ostaviću je za neki naredni tekst.

Pored toga, vežbanje, tehnike disanja, i ispuštanje različitih zvukova podstiče lučenje endorfina, prirodnog analgetika. To znači da je porođaj, ne samo manje bolan, već žena upada u blagostanje, što je još jedan efekat ovog hormona.

Muškarac može da vežba sa ženom jogu. To je način da se njih dvoje sinhronizuju, da dišu kao jedno. Ako to želi, treba da joj dopusti da ga ona vodi, jer su njeni instinkti ti koji se pitaju. Naravno, muškarac na porođaju može uraditi sa svojom dragom nekoliko tehnika disanja, podsećati je da diše ili joj samo čuvati prostor i biti joj fizička podrška i oslonac dok ona vežba. Može voditi joga nidru – spominjući delove tela jedan po jedan, i vodeći njenu pažnju kroz njih tako da se celo telo opusti i energizuje.

Zbog obima teksta naredne tehnike neće biti detaljnije objašnjene.

Tehnike disanja na porođaju

Tehnike disanja su pravo alhemičarevo blago, za mnoge neotkriveno iako uvek na dohvat ruke. Mnoge tehnike se mogu primenjivati, ali ja ću nabrojati one za koje smatram da su od najveće koristi.

  • Mirno i produženo disanje;
  • Dugo, poluglasno izgovaranje A, E, I, O, U, M, ili OM, nakon produženog udaha;
  • Bramari pranajama;
  • Surja bhedana (disanje na desnu nozdrvu) – za snagu, ili ležanje na desnom boku i mirno disanje, ili mirno disanje sa desnom šakom pod levim pazuhom/ čandra bhedana (na levu), za relaksaciju, ili ležanje na levom boku, ili mirno disanje sa levom šakom pod desnim pazuhom;
  • Nadi šodan – neutralna tehnika, smirenje i snaga;
  • Prvi tip;
  • Drugi tip;
  • Treći tip disanja;
  • Guranje tokom napona, u pauzi nakon udaha.

Čak i ako poželiš da ispuštaš neke krike, pevaš, izgovaraš mantre ili molitve, to je takođe tehnika disanja i pomoći će ti da se smiriš i oslobodiš od bola.

Joga vežbe na porođaju

Svi joga položaji koji aktiviraju noge, a posebno oni koji angažuju stopala, istežu prepone i kukove će pomoći da se olakša porođaj. Meridijan, energetski put urogenitalnog trakta, polazi od unutašnje strane stopala duž cele unutrašnje strane nogu. Stopala se povezuju sa grlićem materice, kukovi i prepone sa seksualnim organima. Zagrejana stopala pomoći će grliću materice da smekša i otvori se. Vežbanje je jedan od način na koji možemo da podstaknemo energiju, cirkulaciju i da olakšamo porođaj.

Postoji još mnogo položaja i suptilnih tehnika koje se mogu primenjivati, ali navešću samo neke od njih. Takođe, položaji se mogu prilagođavati, u zavisnosti od toga čime raspolažemo na odabranom mestu za porođaj. Mnoge vežbe koje radimo na časovima prenatal joge od koristi su i pri samom porođaju.

Ukoliko ležite u krevetu možete raditi proste vežbe širenja i skupljanja nožnih prstiju, izguravanja peta i istezanja riseva, kao i kruženje stopalima.

Sledi prikaz joga položaja.

Imaj u vidu da položaji gde je karlica iznad glave usporavaju spuštanje bebe i samim tim porođaj. Možeš ih koristiti kada ti je odmor neophodan, ili ako je potrebno podešavanje bebinog položaja za lakši prolazak kroz porođajni kanal. Neki od ovih položaja mogu se raditi dinamički, koristeći dah. Univerzalno pravilo je da kada se telo, a posebno grudni koš širi udišemo, a kada se skuplja izdišemo. Takođe, istezanje prirodno traži opuštanje, i time izdah, a položaji gde nam je potrebna snaga – udah.

Nežnost

Najprirodniji način na koji partner može podržati svoju dragu dok se porađa jeste kroz pružanje pažnje i nežnosti. To je ono što će joj pružiti oksitocinski bust (boost – eng.), i pomoći porođaju da napreduje. Babica Ivana Veličkov, kod koje sam završila edukaciju za personalnog porođajnog asistenta, navela je jedan upečatljiv primer na tu temu. Iskusno je masirala ženu na porođaju. Međutim, kada je muž krenuo da masira, koliko god nevešto to radio, CTG je pokazao skok u kontrakcijama. On je u tom momentu shvatio svoju ulogu, i mada je planirao da ode na posao, ostao je pored svoje žene i dočekao njihovu bebu. Nakon toga je očiju punih suza rekao da je to najlepši trenutak u njegovom životu, koji je zamalo propustio.

Dr Vuk Stambolović u svojoj sjajnoj knjizi “Porođaj”, citira akušera Karla Tapera. On navodi da saosećanje i razgovor sa porodiljom može da joj olakša porođaj, pomogne joj da povrati kontrolu i da ukloni eventualnu ophrvanost bolom.

Partner može da ohrabruje ženu, da joj priča da je lepa, moćna, da je mnogo voli i da jedva čeka njihovu bebu. Nežne reči i dodiri partnera, pa čak i gledanje njega i osećanje njegovog mirisa aktiviraće hormon ljubavi i intenzivirati kontrakcije.

Partner treba da oseti kada je vreme za to. Kada su kontrakcije u toku nije vreme za razgovor, jer to podstiče rad neurokorteksa i usporava instinktivne reakcije tela. Takođe, pri kraju porođaja, kada žena ulazi u fazu tranzicije (otvorenost od 8 do 10 cm), ženi će se pojačati čula mnogostruko, pa razgovor i dodir mogu proizvesti neugodne, pa i bolne reakcije. Zato je bitno da su partneri usaglašeni i da osećaju jedno drugo. Ako to i nije slučaj, kad prođe kontrakcija mogu o svemu iskomunicirati (a može se desiti da žena spontano vikne i obznani kako se oseća).

Seksualnost

Porođaj je seksualan čin. To treba u startu razumeti, i tako ga treba tretirati. Otvaranje grlića materice dešava se u istom ambijentu u kom i opuštanje vagine, ili otvaranje drugih sfinktera. Dakle, neophodan je osećaj sigurnosti i prepuštanja.

Seks takođe podstiče lučenje endorfina i oksitocina. Uz to, sperma u sebi ima prostaglandine, koji podstiču otvaranje grlića materice. Vođenje ljubavi je dobrodošlo u početnim fazama porođaja. Ne brinite, žena će znati kada nije. Jedino što treba izbeći jeste penetracija nakon što je vodenjak pukao, zbog potencijalnog prenošenja bakterija bebi. Do tada je beba apsolutno sigurna i ušuškana.

Stimulacija bradavica i klitorisa takođe je dobar izbor. Oksitocin se luči i pri dojenju, i to se može oponašati. Kada slušamo prirodu nećemo pogrešiti.

Masaža

Bilo kakva masaža, pod uslovom da ženi prija, može biti od koristi. Ali, s obzirom da su noge naš ciljani deo, najpre bi one trebale da budu u fokusu. Muškarac takođe može rastresati butine, listove i sedalne delove. Može masirati stopala. Može i gladiti sakrum, donja leđa, kao i liniju gde se noge spajaju sa intimnom regijom.

Pored klasične masaže, muškarac na porođaju može koristiti transkutane električne nervne stimulatore, koji koriste blagu struju za stimulaciju delova tela. Može takođe primenjivati toplotu i hladnoću, koristeći hladne i tople obloge, termofor, lavor s toplom vodom, tuš i led. Smenjivanje senzacija može pomoći ženi da se usredsredi i prevaziđe krizne momente.

Akupresura posebno naglašava pritiskanje sanyinjiao tačke za otpuštanje bola. Ona se nalazi 4 prsta iznad ispupčenja sa unutrašnje strane skočnog zgloba. Takođe, muškarac može koristiti maramu za podržavanje porodiljinog stomaka i nežno spuštanje bebe. Ovo se zove rebozo tehnika.

Pružanje snage

Na kraju, jedna od najvećih uloga muškarca na porođaju jeste da podseti buduću majku svog deteta da prihvati bol. Bol je sastavni deo života, i prihvatanje bola pružiće ženi snagu koja joj je potrebna za majčinstvo. Partner može ponuditi da ona svoj bol prenese na njega, jer je on njena stena. Može joj pružiti ruku da ga stisne.

Pri samom kraju, najveća pomoć koju muškarac na porođaju može da pruži, jeste da pritisne ilijačne kosti (hip squeeze). Ovo se radi kada je došlo do punog otvaranja. To širi karlicu kao štipaljku, pomažući bebi da propadne niz porođajni kanal. Neverovatno ubrzava poslednju fazu, ali je izuzetno naporno za muškarca i zahteva snažne mišiće ruku i grudi. Babica Ivana je mnogo puta prisustvovala tome, i bukvalno videla kako beba propada kroz porođajni kanal.

Za kraj bih dodala da je porođaj kulminacija i rezultat odnosa partnera, kao i njihovog pogleda na svet. Njihova ljubav, vera i predanost životnim izborima ključni su faktori i odrednice porođaja.

Neka vam ovaj tekst pomogne da imate najlepše porođajno iskustvo, i radosno dočekate postajanje porodicom!

PS: Ovaj tekst sam napisala na zahtev moje drage prenatal jogine Ane, koja vežba sa mnom već 7 meseci, zatražila mi ovo predavanje i bila model za prikaz ovih asana. =)

Ako želiš da vežbaš sa mnom i pripremiš se za porođaj, dobro došla na moje časove.