Joga nidra za trudnice ima posebne benefite. Pre svega ona je sigurna za svaku trudnicu, pa čak i one koje imaju određene probleme u trudnoći, i od lekara nisu dobile zeleno svetlo za vežbanje u trudnoći. Ono što se najpre ističe kao kvalitet joga nidre je duboka relaksacija koja se njome postiže. Pisaću o njenim brojnim benefitima nešto niže, ali hajde da se za početak upoznamo sa time šta je joga nidra.
Šta je joga nidra?
Joga nidra je meditativna tehnika koja se izvodi u ležećem položaju. Ona je pogodna za sve ljude, pa i one koji nemaju iskustva sa meditacijom, i kojima je um nestalan. Instruktor vodi svojim glasom vežbača, podstičući opuštanje i usredsređivanje na određene prizore, emocije, ideje. Nidra znači san, i ovo je tehnika pri kojoj, ako se kvalitetno opustimo, ulazimo u stanje gde se aktiviraju teta moždani talasi, kao u onoj fazi između jave i sna kada postajemo svesni vizija koje nam se pojavljuju. Dakle ne spavamo, ali nismo ni u redovnom stanju budnosti koje se karakteriše beta moždanim talasima. Smatra se da je ovo stanje razlog zbog kog se ujutro kada ustanemo iz kreveta osećamo odmornim. Prema navodima svamija Satjanande Sarasvatija, pola sata joga nidre je ekvivalent 2 sata spavanja.
Benefiti joga nidre za trudnice:
- Opušta mišićnu tenziju;
- oslobađa od mentalne tenzije i promoviše smirenost uma;
- otklanja emocionalnu napetost;
- pruža dubok odmor;
- otklanja nesanicu;
- uči trudnicu kako da se sama opusti, čak i u intenzivnim događajima kakav je porođaj,
- nadahnjuje razumevanje same sebe;
- otkriva nesvesne šablone;
- pomaže u transformaciji štetnih stavova;
- podstiče kreativnost;
- povećava perceptivnost što je majci za podizanje deteta izuzetno važno;
- poboljšava memoriju i koncentraciju;
- povoljno deluje na zdravlje trudnice i bebe;
- povezuje nas sa bebom;
- neguje duhovni rast;
- pomaže u pripremi za porođaj;
- asistira u manifestaciji idealnog porođaja.
Kako se radi joga nidra?
Joga nidra se radi u ležećem položaju. Joga nidra za trudnice se do oko 4. meseca može raditi ležeći na leđima u šavasani, a nakon toga zauzima položaj na boku poput matsjakridasane. Ovo, međutim, nije strogo pravilo, jer ne raste svim trudnicama stomak jednako. Težina stomaka i osećaj su ti koji presuđuju, ali ne želimo da prekinemo dotok krvi ka bebi i ostatku tela, niti da izazovemo osećaj nesvestice i mučnine. Telo treba udobno smestiti i pronaći neko mirno i prijatno okruženje. Možemo koristiti jastuke ukoliko je potrebno. Takođe, poželjno je da se pokrijete, jer se prilikom ležanja telo postepeno hladi, što neće biti prijatno i odvlačiće pažnju od relaksacije.
Postoje mnoge tehnike joga nidre. Ono što je svim tehnikama zajedničko jeste da pozivaju na opuštanje celog tela, postepeno, i da uspostavljaju osećanje daha. Zatim, može se dodatno raditi na oslobađanju od telesnih napetosti, bolova, od emocionalnih napetosti i neprijatnih sećanja, ili pozivanja na prisećanje lepih događaja. Takođe, mogu se zamišljati situacije poput porođaja, dobijanja porođajne moći od pretkinja, držanja bebe u naručju, podizanja deteta, zajedničkih porodičnih događaja… Uz to se može promovisati poverenje u prirodu i njenu mudrost, u sopstveno telo i žensku snagu…
Značajan segment joga nidre je i odluka, sankalpa, koju možemo doneti na početku i na kraju duže prakse joga nidre. To je rečenica koju želimo da ostvarimo, poput: “Moj porođaj je radostan doček zdrave bebe i zdrave mame.” Ona je kratka, koncizna, formulisana na pozitivan način – kao da je već ostvarena. Takođe, ona je lična, i svako je za sebe donosi. Instruktor je može ponuditi, ali na trudnici je da osmisli svoju, u skladu sa svojim potrebama. Zatim se izgovara u sebi, 3 puta, sa osećajem obistinjenja – kao da nam se upravo to dešava. Na isti način sankalpa se ponavlja pri kraju vežbe.
Kako joga nidra priprema za porođaj?
Pre svega, joga nidra za trudnice deluje kao jako i potpuno prirodno anti stres sredstvo. Nakon joga nidre ustajemo osveženi i smireni. Mnoge trudnice imaju brojne strahove u vezi sa trudnoćom i porođajem. Plaše se da li će sve biti u redu sa bebom, sa njima, i da li će porođaj biti bolan i neprijatan. Medicini je dobro poznato štetno dejstvo stresa. Čitavo telo drugačije funkcioniše kada smo pod stresom. Prema navodima nekih autora, stres u prenatalnom periodu nepovoljno utiče i na razvoj bebe, ali i na njen karakter. Stres takođe blokira porođaj, jer adrenalin kao hormon stresa potiskuje oksitocin – hormon blagostanja i ljubavi. Oksitocin je neophodan za kontrakcije materice koje izguravaju bebu. Uz pomoć joga nidre otpuštamo tenzije na svim nivoima, kako se sa njima ne bismo suočavale kada nam najmanje trebaju – uoči porođaja.
Vremenom, praktikujuću joga nidru za trudnice, učimo kako da se distanciramo od osećaja bola pri porođaju kako nas ne bi preplavio i onesposobio. Takođe, postajemo vešte u opuštanju karličnog dna kako bi beba neometano izašla. Podižemo i svoju svesnost, koristeći neprocenljivu priliku – da porođaj bude i rađanje nas kao duhovno uzvišenog bića.
Parafrazirala bih ovde trudnicu koja vežba sa mnom: “Ja sam uvek bila optimistična. I evo, da nemam stomak ne bih znala da sam trudna (smeje se). S druge strane moja bliska prijateljica je suprotan primer. Celog života je pesimista i nema šta joj se loše nije desilo… Ima i tešku trudnoću. Mislim da je mentalni stav i te kako bitan u životu. I s obzirom da mi je tudnoća ovako lagana, verujem da ću se tako lako i poroditi.”
Nema aspekta našeg života u koji se um ne meša. Zato i koristimo odluku, sankalpu, odnosno svesnu nameru. Kada se um primiri i podsvest otvori, možemo i svesno kreirati naš život.
Da li možeš sama da vežbaš joga nidru?
Naravno. Na internetu možeš pronaći brojne audio snimke joga nidre, pretežno na engleskom. Ako razumeš jezik, i pažnja ti je dobra, možeš pratiti i na ovaj način i vežba će biti delotvorna. I sama sam vežbala ovako mnogo puta. Ipak, on ima i određene nedostatke. Nema velikog broja joga nidri za trudnice na srpskom i zvuk može biti slab i nekvalitetan. Takođe, u prisustvu instruktora imamo dodatnu motivaciju da istrajemo u vežbi i da ostanemo mirni. Instruktor takođe može prilagoditi joga nidru za trudnice njenim specifičnim sklonostima i potrebama. Energija instruktora lakše se i intenzivnije oseća u njegovoj blizini. Instruktor može dati dodatne smernice ukoliko oseti da je trudnici iz bilo kog razloga nelagodno.
Uz to, vežba čini majstora. Redovno praktikovanje doprinosi bržem ulasku u stanje opuštenosti, i dugotrajnom boravku u njemu. Instruktor je tu da nadahne redovnost. Takođe, na časovima prenatal joge obično se radi i fizička piprema koja će podstaći mirnoću tela i uma u vreme joga nidre.
Želiš da osetiš čari joga nidre za trudnice? Dođi na moje časove. Sigurna sam ćeš se zaljubiti u nju bar približno koliko i ja! Kontaktiraj me.
Zanima te kako izgleda čas? Pročitaj ovde ili zakaži probni termin. Radujem se!
Reference:
Swami Satyananda Saraswati. “Joga nidra: relaksacija, meditacija, uvođenje u san”.