Hormoni u trudnoći i promene koje se na tom planu dešavaju od ključnog su značaja za održavanje trudnoće. Žene su dobro upoznate sa promenljivošću svojih hormona, jer svakoga mesece prolaze kroz to. Drugo stanje se ipak razlikuje i po hormonskoj ravnoteži, i u njemu učestvuje mnoštvo hormona. U tekstu koji sledi upoznaćemo se sa time šta su hormoni, šta ih stvara i na koji način utiču na telo žene, ali i njenu psihu, u trudnoći. Naposletku ćemo saznati i kako možemo da doprinesemo sebi i svojim hormonima.
Šta su hormoni i šta ih luči?
Hormone možemo nazvati hemijskim glasnicima, Hermesom našeg tela, jer uz pomoć njih ćelije ili grupe ćelija u nama komuniciraju. Hermes, božanstvo grčke mitologije, je glasnik bogova, i put kojim bića odozgo, drugi bogovi, komuniciraju sa bićima dole na planeti. U ovoj analogiji više biće bi bio mozak, odnosno um, čija je odluka najviše poštovana, ali o tome ćemo na kraju teksta.
Svi višećelijski organizmi proizvode hormone, pa čak i biljke. Hormoni uglavnom putuju kroz krvotok, i na njih reaguju tkiva sa odgovarajućim receptorima. Kada receptor primi signal događa se hemijska reakcija u ćeliji kao i metabolički efekat.
U telu trudnice hormone luče žlezde, ali i posteljica i beba. Oni pomažu da se u njoj razviju optimalni uslovi za razvoj bebe u svakom momentu, i pripremaju matericu za porođaj. Zahvaljujući hormonima materica se kontrahuje, pre porođaja, kako bi pripremila svoja mišićna vlakna, a kada dođe vreme njene kontrakcije će izvesti bebu na svet. Ovo se stručno naziva ekspulzija. Pored toga hormoni će regulisati stvaranje mleka i dojenje, a uz to pripremiti buduću majku psihički za majčinstvo i porođaj.
Značajni hormoni
Čak i pre početka trudnoće dolazi do promene nivoa hormona u telu žene, što pokreće fizičke i emocionalne promene. Kada dođe do začeća i embrion se smesti u matericu lučenje progesterona i estrogena se pojačava. Ovi hormoni su zaduženi za održavanje trudnoće i omekšavanje glatkih mišićnih vlakana u čitavom telu, kako bi se ono formiralo u skladu sa zahtevima bebe. Nivo ova 2 hormona će za vreme trudnoće porasti i do 100 puta. Ova informacija ne samo da je zanimljiva, već nam može pomoći i da bolje razumemo svoje emocionalno stanje u trudnoći, a takođe može značiti i našim bližnjima. Nakon porođaja njihov će nivo naglo opasti, i mi ćemo se polako vratiti u prvobitno stanje i oblik.
Žlezda koja se po svom značaju za ženu ističe je hipofiza. Smeštena je u takozvanom primitivnom delu mozga, hipotalamusu. Ona luči mnoštvo poznatih hormona, kao što je hormon rasta, endorfin, oksitocin, i možda najznačajnije hormone za trudnoću- lutenizirajući hormon i prolaktin. Lutenizirajući hormon kod žena reguliše menstrualni ciklus, izazivajući ovulaciju i proizvodnju žutog tela. U jogi je centar između obrva poznatiji kao 3. oko ili agja (adžna) čakra povezan sa hipofizom. Iznela bih ovde svoju pretpostavku da je moguće da se upravo zbog uticaja ciklusa na ženu intuicija povezuje sa njom, jer ona spada u domen agja čakre.
Naredni hormon koji bih istakla je prolaktin, čije ime sugeriše na njegovu funkciju. Dakle, on pospešuje stvaranje mleka, i stvara se tokom čitave trudnoće ali najviše nakon porođaja, kada beba krene da sisa.
Relaksin luči posteljica i on omekšava ligamente i vezivna tkiva, omogućavajući materici da se širi, kao i karlici, i čineći celo telo pokretljivijim. Uz pomoć joge mi koristimo ovaj prirodni dar maksimalno, dodatno se osposobljavajući za trudnoću, porođaj ali i predstojeći život.
Ključni hormoni u porođaju
Endorfin je prirodno sredstvo protiv bolova i podizač raspoloženja. On se luči tokom čitave trudnoće, a najviše za vreme porođaja, pod uslovom da ga nismo poremetili lekovima. Takođe se luči kada vežbamo, pevamo i plešemo, vodimo ljubav i on je odgovoran za doživljaj blagostanja, te opažanje zadovoljstva i bola. Zahvaljujući njemu žena je za vreme trudnoće blažena, a joga joj u tome može dodatno pomoći.
Kortizol, adrenalin i noradrenalin su hormoni nadbubrežnih žlezda. Povećanje nivoa kortizola u trudnoći ženi može olakšati alergije. Naredna 2 hormona utiču na nevoljne funkcije organizma, regulišući varenje, izlučivanje, disanje, krvotok i rad materice. Iako adrenalin pomaže da se kontrakcije pokrenu, za vreme porođaja on ih može čak i u potpunosti zaustaviti, a strah i uznemirenost su emocije koje ga pokreću. Zato je podsticajna sredina od velikog značaja za ženu prilikom porođaja.
Oksitocin, poznat i kao hormon ljubavi ili stidljivi hormon, održava efikasne kontrakcije materice. Uz to on učestvuje u orgazmu, ali i u istiskivanju mleka. Nakon porođaja dojenje će izazvati kontrakcije materice, tako da se ona postepeno vrati gotovo do svoje prvobitne dimenzije. Takođe, njegova uloga je neprocenjiva u građenju bliskosti između majke i deteta.
Prostaglandin je hormon koji luči beba onda kada su njena pluća zrela za disanje, i on podstiče omekšavanje grlića materice i pokreće porođaj.
Šta možemo da uradimo?
Iz svega dosada rečenog možemo zaključiti da su hormoni izuzetno moćne supstance. Babica Divna Miljković koja me je obučavala nazivala nas je hormonskim bićima. Mislim da ova izjava nije daleko od istine imajući u vidu da hormoni učestvuju u formiranju ne samo našeg tela, već i naših emocija, i na taj način utiču na naše reakcije i na naš život. Smisao joge je da čoveka načini krojačem svoje sudbine. Znanje je jedan korak na tom putu, ali primena je ono što će nas dotle dovesti. Zato je mozak više biće u priči sa Hermesom, jer pod njegovim vođstvom možemo dovesti hormone u balans. Ovo je posebno značajno za trudnice, a zatim i za roditelje, jer oni formiraju novi život. Trudnica hrani bebu kroz pupčanu vrpcu, kako nutritientima tako i hormonima. Možemo reći da ona stvara i prve emocionalne navike novorođenčeta.
Ono što trudnica može uraditi jeste da učini svoj dom prijatnim i da bira ljude i prizore koji u njoj izazivaju lepe emocije. Poželjno je da provodi više vremena u prirodi i na mestima gde nema buke i remetilačkih faktora, da bude aktivna i radosna; da uživa sa svojim dragim, ali i da pronađe vreme za sebe. Mnoge joga vežbe utiču na žlezde sa unutrašnjim lučenjem. Uz to, joga trudnici može pomoći da utiša utiske koji je ometaju i da uspori, opazi svoje unutrašnje stanje i razume šta joj je u datom momentu potrebno, ali i kako da otpusti ono što je suvišno.
Mnoge žene kažu da su zahvaljujući dobroj pripremi lagano prošle kroz porođaj. Želiš da se pripremiš psihički i fizički i naoružaš znanjem? Dobro došla na moje prenatal joga časove. Saznaj više o tome ovde.
Izvori:
Predavanja babice Divne Miljković;
Wikipedia i drugi sajtovi.